Novým majitelem Plzeňského Prazdroje se stane japonská pivovarnická skupina Asahi. Za největší českou pivovarnickou skupinu v jejíž čele je klenot Plzeňský Prazdroj a další čtyři evropské pivovary zaplatí částku okolo 7,3 miliardy eur (197 mld. Kč).
Bohužel Prazdroj nezískala PPF v čele s nejbohatším čechem P. Kelnerem. Na začátkubyla cena okolo 117 mld. Kč, ale po jednáních rostla se zájmci narostla cena na téměř 200 mld. Kč.
Zprávu o získání celkem pěti středoevropských pivovarů, které byly v majetku nadnárodní skupiny SABMiller uveřejnila sama Asahi na svém webu. Japonci získají kromě českých pivovarů také slovenské pivo z pivoaru Topvar, polský Tyskie a Lech, maďarský Dreher a rumunský Ursus.
SABMiller se musel zbavit některých pivovarů po převzetí konkurentem Anheuser-Busch InBev. Antimonopolní úřady podmínily spojení dvou největších světových pivovarnických skupin prodejem některých pivovarů. Zástupci gigantů si vybrali k prodeji menší trhy, mezi nima byl i český pivoarnický klenot Plzeňský prazdroj. Jak vidno, v takto velkých skupinách nejde o tradici a kvalitu, ale především o zisk a tedy kvanitu. Doufejme, že Japonsko jako země která si udržuje mnoho tradic, ponechá i vedení pivovarů v zajetých kolejích a spíše pomůže s expanzí na zahraniční trhy.
Japonský finanční server Nikkei informoval, že pro japonce se jedná o největší pivovarnickou akvizici v zámoří. Vysoká cena na 120 mld. Kč byl zřejmě důvodem, proč ze soutěže o Plzeňský Prazdroj vypadli zájemci, mezi kterými byla například také investiční skupina PPF a skupina J&T vedená Patrikem Tkáčem. Investice do evropských pivovavrů byla i pro tak velké hráče nad jejich možnosti.
Japonská Asahi již koupil za 69 mld. Kč evropské značky Peroni a Grolsch. kou převzetí. I proto byla japonská Asahi považována za favorita v boji o další evropské pivovary.
Asahi se již Česku angažovala v minulosti, mimo jiné měla zájem o Staropramen, ale nakonec pouze Smíchovský pivovar vaří pod licencí pro evropský trh pivo Asahi Super Dry
Zdroj: ČTK
Comments are closed.