Na Pražském hradě se bude v pátek 12.6. 2015 a v sobotu 13.6. 2015 konat již 4. ročník festivalu minipivovarů. Celkem se na tomto pro pivaře zcela ojedinělém klání představí neuvěřitelných 70 pivovarů a celkem se bude dát ochutnat ohromujících 139 druhů piva (25 různých stylů) . Královské zahrady Pražského hradu budou pivo prezentoavt jako ušlechtilý nápoj, celá akce má podtitul Pivo na hrad.
Doporučujeme vstupenky zakoupit v předstihu o akci je každoročně obrovský zájem. Vstupenek je z kapacitních důvodů omezené množství, do předprodeje jich bylo uvolněno 1200, na místě jich bude k zakoupení pouze 300 na den.
Oslava českého piva začne na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem již tento pátek 12. června od 14-20 hodin a v sobotu 13. června od 12-20 hodin. Na festivalu budou také přítomni sládci a majitelé každého pivovaru, kteří budou podávat návštěvníkům co nejobsáhlejší a nejpřesnější informace o svých pivech.
Cílem festivalu je, aby se návštěvníci mohli seznámit s různými druhy piva z celé republiky od Aše až po Dolní Bojanovice, a to vše na jednom místě. Tak jako se kultivují milovníci piva, tak se kultivují i minipivovary a jejich tradiční postupy i práce sládků. Dnes již opravdu nejde jen o to uvařit nějaké pivo a těžit z neobvyklosti podniku, dnes se každý minipivovar musí rvát o své místo na trhu, přinášet pestrost i kvalitu a perfektní služby.
Vařit tradiční pivo s dlouhodobou kvalitou je samozřejmostí, poskytnout návštěvníkům nevšední zážitek nutností a nabídnout širokou škálu stylů a chutí v kombinaci s dobrým jídlem předností,“ říká Jan Šuráň, Prezident Českomoravského svazu minipivovarů.
Hlavním partnerem 4. Ročníku Festivalu minipivovarů na Pražském hradě jsou Pacovské strojírny a.s., které jsou tradičním výrobcem zařízení pro minipivovary. „Poptávka po produktu je v posledních dvou až třech letech fenoménem z hlediska strojírenské výroby Pacovských strojíren. Ač představuje pouze jednu čtvrtinu realizované produkce, tak četnost vyráběných minipivovarů na klíč se v posledních dvou letech více než zdvojnásobila,“ uvádí Ludvík Ješátko, generální ředitel Pacovských strojíren.
„Jestliže v Čechách je 333 pivovarů všech velikostí, jeden pivovar tak připadá na 32 tisíc obyvatel. To znamená, že máme největší hustotu pivovarů na obyvatele v Evropě. Z toho je 285 minipivovarů, a zatímco byly před třemi lety raritou, jsou nyní běžnou součástí našich měst a obcí,“ dodává Jan Šuráň.
Hlavním cílem festivalu je seznámit návštěvníky s unikátní pestrostí chutí piva z minipivovarů, které mnohdy navazují na tradiční pivovarnické práce a historické kořeny českého a moravského pivovarnictví.
Pivovary, které se na festivalu představí, jsou členy Českomoravského svazu minipivovarů, pořadatele akce. Každý z nich vybere svá dvě nejlepší piva, až na pivovar U Fleků, jelikož vaří pivo jen jedno: Pivovarský dům, Břevnovský klášterní pivovar, Zvíkov, Pivovar Kozlíček, Zábřeh Pikard Ostrava, Rodinný minipivovar Pacov, Štiřínský pivovar, U Fleků (+ nealko pivo), U Medvídků, Šumavský pivovar Vimperk, Veselka Litomyšl, Rodinný pivovar Bravůr, Podřipský pivovar, Pivovar Matuška, Permon Sokolov, Pivovar Šnajdr, Městský Podorlický pivovar, Pivovar Hostomice, Pivovar Antoš Slaný, Želivský klášterní pivovar, Rohovský pivovar U Komárků, Pivovarský dvůr Lipan Dražíč, Radniční Pivovar Jihlava, Starokladenský pivovar, Zámecký pivovar Herold Březnice, Jelínkova vila Velké Meziříčí, Svatokopecký pivovar, Pivovar Zhůřák Nepomuk, Pivovar Mayzus Chotoviny, Purkmistr Černice, Pivovar Letiny, Pivovar Labuť Litoměřice, Líšeňský pivovar Brno, Městský pivovar Štramberk, Valašský pivovar v Kozlovicích, Pivovarský dům Ostrava, Bobr Zadní Třebaň, Pivovar Clock Potštejn, Minipivovar Kocour Varnsdorf, Pivovar Kvilda, Rodinný pivovar Hendrych, Novoměstský pivovar Praha, Pivovar Luční Bouda, Beskydský pivovárek Ostravice, Joes Garage Brewery, Pivovar Sv. Norbert Strahov, Pivovar Albrecht Frýdlant, Chmelařský institut Žatec, Pivovar Hauskrecht Brno, Pivovar Pegas Brno, Chomutov Karásek Stulpner, Pivovar Mazák, Pivovar Beeránek, Pivovar Urban Třebíč, Pivovar Faltus, Pivovar U 3 Růží, Pivovar Kolštejn Braná, Pivovar Chyše, Pivovar Zíchovec, Pivovar Maxmilián Kroměříž, Pivovar Glokner Svachova Lhotka, Pivovar ČZ Podlesí, Rožnovské pivní lázně, Pivovar Slavičín Hrádek, Pivovar Děčín, Pivovar Lobeč, Zemský pivovar, Kaltenecker SK, Ikkona SK, Pivovar Lanius Trenčín SK, Pivovar Únětice.
Českomoravský svaz minipivovarů byl založen 16. dubna 2011 32 restauračními pivovary, jako reakce na neustále rostoucí počet restauračních a produkčních minipivovarů a v současné době má 94 činných členů. Českomoravský svaz minipivovarů slouží jako profesní organizace, která poskytuje poradenství, vzdělávací servis a školení a v neposlední řadě informační servis o vhodných zdrojích a surovinách pro výrobu piva.
12.6.2015 at 7:22
Proč jenom dva dny, jak mám ochutnat 139 piv za dva dny?! 🙂
12.6.2015 at 7:23
Nešikovné je, že jeto krátce po pivním festivalu, proč se nedomluví a nedají si větší odstup?
12.6.2015 at 7:23
Měl by být vícekrát do roka
12.6.2015 at 7:25
Alespoň 2x do měsíce 🙂
12.6.2015 at 7:25
Každý týden :)))))